Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

smarty z 2005 nie wjadą do centrum miasta

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryby wyświetlania wątku
smarty z 2005 nie wjadą do centrum miasta
#16
 psuwacz 
Każdy ma swoje "skrzywienia" Very happy
Moim, jeśli rozmawiamy o tzw. "zielonych" technologiach - jest kibicowanie wodorowi.
W tym kontekście nie jestem fanem regulacji, która mówi że po 2035 w sprzedaży będą tylko BEV.
BEV to świetny dodatek do miksu na drogach - mam jednak poważne wątpliwości, czy jest to rozwiązanie jedyne i ostateczne - na marginesie - to samo tyczy się wodoru: jeśli mówimy o miksie, jest w nim też miejsce dla biometanu. Żyjąc i konsumując - metan produkuje się w zasadzie sam, więc idiotyzmem byłoby nie zagospodarować takiego źródła. Czy zgadzam się, że to jedyne rozwiązanie - nie; czy byłby to świetny dodatek do miksu? Oczywiście.

Każda technologia ma swoje mocne i słabe strony, i tu wolałbym słuchać akademików niż polityków i rynkowych graczy, gdzie każdy ciągnie w swoją stronę.
Poza oczywistymi problemami z obecną strukturą transportu i stosowanymi technologiami, emisjami zanieczyszczeń - jest cała litania różnych "jeżeli" na przyszłość, m.in.:

-podobnie jak z biopaliwami i bioetanolem dodawanym do paliw konwencjonalnych - potencjalny popyt wyklucza zapewnienie podaży w ramach zasad zrównoważonego rozwoju, a czasem rozsądku (przypomnę, że jeszcze dekadę temu była mowa o rozwiązaniu wszystkich naszych zmartwień poprzez "hodowlę paliw na polu"). Jeżeli zatem pójdziemy w biometan, to niech przede wszystkim będzie to ten produkowany "przy okazji" - zamiast np. kosztem spożywczej produkcji produkcji rolnej.
-ten mój "ukochany" wodór jako paliwo na pewno jest do okiełznania, jeżeli nareszcie faktycznie dojdzie do przełomu w masowej jego produkcji - i do tego przełomu możemy się zdążyć zestarzeć. Najbardziej obiecującą wydaje się fuzja jądrowa, ale taki ITER to jedynie eksperyment - i to w trakcie budowy. Obecna produkcja wodoru (reforming, elektroliza i piroliza) jest, mówiąc bardzo delikatnie, niezbyt "eko"...
-jeżeli w ogóle zaczynamy mówić o zrównoważonym rozwoju, to jako zwykły obywatel mogę powiedzieć głośno to, co politykom przez gardło nie przejdzie: z której strony spektrum nie patrzeć, jesteśmy - przynajmniej na Globalnym Zachodzie - na szczycie fali zmotoryzowania. Stąd już tylko w dół, albo przynajmniej płasko. Producentom zależy zatem na tym abyśmy nie posiadali naszych pojazdów - jeśli wolumen ma się zgadzać, to "Proszę podpis tu, tu - i tu" - nowe auto co dwa lata, w wynajmie długoterminowym, carsharingu, leasingu, abonamencie, subskrypcji... Czy jest to właściwy kierunek w kontekście ograniczania produkcji gazów cieplarnianych - nie wiem/ nie jestem pewien.
-strategicznie rzecz ujmując, jeżeli zostaniemy przy przesiadce na BEV i tak przemysł motoryzacyjny w Europie zacznie zanikać. Proszę: nowy Smart jest jak nowy iPhone - "u nas" zostaną tylko prezesi, prawa autorskie i jakieś nieduże biuro rozwojowe firmy, resztę schematu organizacyjnego należy zapisać w Pinyin.
-jeżeli chcemy zrezygnować z paliw kopalnych, proszę bardzo,ale bez tłuczonej przeze mnie dywersyfikacji wraz z wzrostem udziału transportu zbiorowego, każde proponowane "ostateczne" rozwiązanie jest nierealne.
 Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: smarty z 2005 nie wjadą do centrum miasta - przez psuwacz - 22.02.2023, 13:35

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  SMARTY ŻYJĄ - TO JUŻ PEWNE Smarkacz 10 5.295 15.02.2023, 22:03
Ostatni post: maciekpkow
  Smarty - kradzieże MariuszB 16 8.051 21.04.2016, 14:56
Ostatni post: Yankees
  Ozdoby weselne na smarty klaudia 11 6.500 20.08.2015, 10:58
Ostatni post: zarzyk
  [Media] Zagra ktoś w Państwa-Miasta ze mną? freedom_152 0 2.185 19.05.2014, 22:11
Ostatni post: freedom_152
  Smarty w Krakowie RobsonWawa 6 4.010 24.09.2011, 22:30
Ostatni post: KamiloVsky
  smarty wrocław 1 2.861 19.08.2007, 14:16
Ostatni post: Guest
  SYLWESTER 2005/2006 4 3.418 28.12.2005, 11:34
Ostatni post: Guest
  SMARTY za darmo na grudzień...WARSZAWA 14 8.127 23.12.2005, 11:22
Ostatni post: Guest
  SMART SYLWESTER 2005 basteks 22 7.602 08.12.2005, 11:08
Ostatni post: ABUK
  "CLICK" - wyprze smarty z rynku ?. 4 4.434 29.06.2004, 12:31
Ostatni post: Guest



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości



Menu